Zabij grzyba w AC – Co to jest ozonowanie

Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Działanie bakteriobójcze wykazuje w stężeniu ok. 13 μg/dm3. Dla porównania, działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Ozonowanie powietrza dzięki swej skuteczności, staje się ostatnio jedną z najbardziej popularnych metod dezynfekcji. Zalety ozonu jako silnego utleniacza szeroko wykorzystuje branża motoryzacyjna, stosując generatory ozonu do dezynfekcji klimatyzacji samochodowej i wnętrz pojazdów.

Ozon, jako silny utleniacz, powszechnie stosowany jest do usuwania:

  • grzybów domowych i ich przetrwalników,
  • różnych gatunków pleśni,
  • roztoczy, bakterii oraz wirusów,
  • przykrych zapachów,
  • innych żywych organizmów.

Ozonowanie zabija grzybnie i pleśnie w całości, jednocześnie likwidując wszystkie wolne rodniki znajdujące się w powietrzu. Ozonowanie w samochodzie stosujemy do niszczenia rozwijających się pleśni, grzybów, ich przetrwalników oraz roztoczy. Ozonowanie trwale usuwa uciążliwe i nieprzyjemne zapachy. Wykorzystanie generatora ozonu zdezynfekuje również powietrze w samochodzie jak i jego wyposażenie, ograniczając ryzyko zakażenia bakteryjnego lub wirusowego, usuwa całkowicie zapachy z wnętrza, jednocześnie sterylizując układy wentylacyjne i klimatyzacyjne pojazdu.

Ozon jest gazem nietrwałym i łatwo ulega rozkładowi. Wszystkie zdezynfekowane auta stają się bezpieczne w krótkim czasie po zakończeniu ozonowania.

Czy warto przeprowadzać zabieg ozonowania ?

Klimatyzacja jest urządzeniem, które regularnie należy przeglądać oraz czyścić. Brak przeglądów powoduje problemy w użytkowaniu, a także zagraża naszemu zdrowiu. W układzie poprzez występowanie dużych różnic temperatur oraz wilgoć panują idealne warunki do powstawania pleśni, grzybów oraz bakterii. To one powodują niemiły zapach, który wydobywa się z kanałów wentylacyjnych. Korzystanie z takiej niesprawnej klimatyzacji może doprowadzić do występowania chorób w naszego organizmie takich jak: astma, alergia czy niedomagania układu oddechowego. Dlatego tak ważne są regularne przeglądy w układu klimatyzacji które wykonujemy raz w roku lub po 15 tyś km. Ozonowanie jest najlepszą metodą pozbycia się wszelkiego rodzaju bakterii, pleśni, grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów z samochodu i układu klimatyzacji.

Odpowiadając na pytanie czy warto przeprowadzać zabieg ozonowania ?
Naszym zdaniem tak – o ile zależy komuś na zdrowiu swoim i swoich bliskich.