Dlaczego warto wykonać przegląd po zimie

To bardzo ważne aby wykonać przegląd po zimie, która daje szczególny wycisk naszym samochodom. Po tym szczególnie ciężkim okresie należy wychwycić wszystkie niedopatrzenia, których usunięcie przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy. Natomiast ważne jest by przygotować auto na przyjście sprzyjającej pory roku ponieważ będziemy się przemieszczać dużo i szybko. Ponadto przegląd pozwoli nam zachować pojazd w świetnym stanie przez cały sezon letni.

Dlaczego diagnostyka samochodu po zimie jest tak ważna? Na co zwrócić szczególną uwagę, by auto nie odmówiło posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie?

Jak wykonać przegląd

Kontrolę podstawowych elementów, takich jak hamulce, zawieszenie, oświetlenie czy opony, można przeprowadzić we własnym zakresie. Tak badanie elementów zawieszenia które dużo przechodzi przez okres zimowy jak również elementy układu wydechowego muszą zostać sprawdzone przy podniesionym aucie. W związku z tym pewniejsze będzie sprawdzenie samochodu w warsztacie, który zajmie się tym w kompleksowy sposób. Wizyta w warsztacie będzie konieczna także wtedy, gdy zajdzie konieczność wymiany opon na sezonowe i to można połączyć z wykonaniem przeglądu pojazdu.

Zapewnienie ochrony oraz wymiana wyeksploatowanych elementów

W czasie zimy powłoka lakiernicza, a także opony oraz elementy metalowo- gumowe zostały szczególnie narażone na działanie wszelkiego rodzaju niekorzystnych czynników atmosferycznych, a także środków chemicznych, którymi posypywane są drogi. Dlatego tak ważne jest, by po zimie zabezpieczyć wszystkie elementy, które mogą ulec szybszemu zniszczeniu. Koniecznie należy zabezpieczyć również wszelkie ogniska korozji oraz ubytki lakieru, by wiosenne deszcze nie spowodowały większego spustoszenia.

Równie istotne jest upewnienie się, że wycieraczki są w pełni sprawne i będą w stanie we właściwy sposób oczyszczać szybę ponieważ w okresie zimowym przechodziły ciężką pracę przy zbieraniu zamarzniętego śniegu lub lodu. Nie można też zapomnieć o zmianie płynu w spryskiwaczach lub jego rozcieńczeniu. Często drobna czynność potrafi w znaczący sposób usprawnić korzystanie z auta. Jedną z takich praktyk jest zabezpieczenie oraz wyczyszczenie uszczelek specjalną wazeliną, dzięki czemu drzwi nie będą się kleić oraz trzymać szczelność.

Nie zapomnij o klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodzie wymaga regularnego serwisowania, aby działała prawidłowo oraz nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie, a także pracę silnika. Klimatyzacja samochodowa jak większość urządzeń w samochodzie, nieustannie narażona jest na wstrząsy, drgania oraz gwałtowne zmiany warunków pracy, dlatego również podlega okresowym przeglądom. Po okresie zimowym jest to istotne ponieważ mógł rozszczelnić się układ klimatyzacji, a przy niskim stanie oleju w układzie możemy doprowadzić do zatarcia kompresora.

Przeważnie w okresie zimowym nie korzystamy z klimatyzacji, a to nie wpływa dobrze na kompresor oraz cały układ. Nawet w okresie zimowym powinniśmy korzystać z AC. Pomaga to wysuszyć powietrze w samochodzie, zapobiega parowaniu szyb, a co najważniejsze powodujemy, że kompresor zostanie przesmarowany. Wszelkie pozostałe czynności wpływające na poprawne funkcjonowania klimatyzacji należy robić u specjalistów. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji, przynajmniej raz w roku skontrolujmy ilość czynnika chłodzącego w klimatyzacji oraz stan filtra kabinowego, regularne korzystajmy z produktów przeciwbakteryjnych i zwalczających nieprzyjemne zapachy. Czynności te podniosą komfort korzystania z urządzenia, oraz uchronią nas przed koniecznością składania częstych wizyt w serwisie.