Co warto wiedzieć na temat opon

Kiedy należy wymienić opony:

Większość opon ma wskaźniki zużycia w postaci gumowego paska wtopionego w bieżnik. Kiedy wskaźnik zużyje się na tyle, że pasek jest widoczny przez całą szerokość opony (równy z poziomem bieżnika), zdecydowanie należy ją wymienić.

Dlaczego warto wyważyć opony:

Dobrze wyważone opony poprawiają komfort jazdy, a także mają dłuższą żywotność. Źle wyważone wywołują wibracje, które są bardzo męczące dla kierowcy, szybciej się zużywają i niepotrzebnie obciążają zawieszenie. Opony należy wyważać po pierwszym założeniu na felgę lub po naprawie oraz natychmiast po pojawieniu się pierwszych oznak wibracji lub chybotania. Wibracje mogą być również wynikiem źle ustawionej zbieżności lub problemów mechanicznych.Gdy pojawią się wibracje, samochód należy poddać kontroli. Żeby ustalić ich przyczyny i skorygować, należy sprawdzić stan opon, układu kierowniczego i zawieszenia. Wibracje mogą pojawiać się przy nadmiernym zużyciu opon i zawieszenia – może to być bardzo niebezpieczne.

Jakie ciśnienie w oponach:

Właściwe ciśnienie powietrza w oponie wpływa na trwałość i czas jej eksploatacji. Ciśnienie opony podane na jej bocznej ściance jest MAKSYMALNYM ciśnieniem roboczym. Nie musi być to właściwe ciśnienie dla każdego typu samochodu. Dlatego też zawsze należy sprawdzić, jakie ciśnienie zaleca producent samochodu. Informacje te zwykle można znaleźć na naklejce umieszczonej na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy, na słupku drzwi lub na wewnętrznej stronie schowka samochodu. Ciśnienie powietrza w oponach należy kontrolować, gdy opony są ZIMNE, czyli po przejechaniu dystansu krótszego niż 1 km, po upływie godziny lub więcej od zakończenia jazdy. Do pomiaru ciśnienia należy używać manometrów dobrej jakości. Uwaga: naturalnym zjawiskiem w oponach radialnych, mających właściwe ciśnienie, jest niewielkie wybrzuszenie boku opony. Ciśnienie w oponach należy kontrolować i uzupełniać raz na kilka tygodni, a przede wszystkim przed dłuższą podróżą lub przewożeniem cięższych ładunków. Nie zapominaj także o kole zapasowym.

Oto kilka porad, jak należy postępować, aby wydłużyć przebieg opon:

  • Nie pędź: przy wysokiej prędkości jest wytwarzane więcej ciepła.
  • Unikaj pokonywania zakrętów i skręcania z dużą prędkością, a także gwałtownego ruszania i hamowania.
  • Nie stawaj na krawężniku i omijaj dziury i inne przeszkody

Artykuł przygotowano w współpracy z dostawcą opon Goodyear