Dlaczego musimy wymieniać płyn hamulcowy ?

Niewiele osób pamięta o ważnej czynności serwisowej jaką jest wymiana płynu hamulcowego. Od tego jaką jakość ma płyn hamulcowy zależy skuteczność hamowania pojazdu, a co za tym idzie bezpieczeństwo prowadzonego auta. Standardowe płyny hamulcowe są mocno higroskopijne, to znaczy że wchłaniają wodę z otoczenia.

Szczególną uwagę należy przywiązywać gdy samochód posiada mocniejszy silnik. Układy w samochodach o dużej mocy są mocno obciążone, a przy częstym i mocnym hamowaniu temperatura płynu hamulcowego momentalnie się podnosi.

Należy też pamiętać o pojazdach wyposażonych w układ ABS czy ESP lub w systemy elektronicznego rozdziału siły hamowania te systemy są szczególnie wrażliwe na jakość płynu hamulcowego. Płyn hamulcowy w tych systemach musi posiadać odpowiednie parametry lepkości, które pozwolą na szybkie zmiany ciśnień w układzie.

Podczas eksploatacji pojazdu płyn hamulcowy starzeje się oraz przez jego higroskopijność narażony jest na ciągłe pochłanianie wilgoci z otoczenia. Zawartość wody w płynie hamulcowym znacznie pogarsza jego właściwości. Tylko 3% wody w układzie obniża temperaturę wrzenia nawet o połowę.

Skutkiem wystąpienia wody w układzie hamulcowym jest powstawanie korków parowych, które prowadzą do opóźnień podczas hamowania. W skrajnych przypadkach hamulce zaczynają działać dopiero po kilkakrotnym wciśnięciu pedału hamulca. Jak to jest niebezpieczne oraz o ile wydłuża drogę hamowania każdy się domyśla.

Jak dbać o hydrauliczny układ hamulcowy ?

Należy pamiętać, że płyn hamulcowy należy wymieniać najrzadziej co 2 lata lub po przejechaniu 40 tyś. km. W samochodach nowych objętych gwarancją zrobią to za nas mechanicy podczas przeglądów, ale w starszych pojazdach musimy pamiętać o tym sami.

Jakie wymogi powinien spełniać płyn hamulcowy ?

  • płyn hamulcowy powinien zachowywać stałą lepkość w temperaturach od minus 50 do 150 stopni Celsjusza
  • maksymalna temperatura wrzenia nie powinna przekraczać 300 stopni Celsjusza